Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 11 No: 1684 Okmeydanı / Şişli / İSTANBUL

Plaka Tanıma DLL (HDS050PTS)

Plaka Tanıma DLL (HDS050PTS)

Bu Modül Bir Çekirdek Yapısı Olup, Sistem Entegratörleri Veya Geliştiricileri İçin Sunulan Bir Yapıdır.

Kendi Arayüzünü Hazırlamak İsteyen Yazılım Firmaları Veya Mevcut Sistemlerine Entegrasyon Sağlamak İsteyen Geliştiriciler Veya Biletli Otopark Sistemleri İle Entegrasyon Sağlamak İsteyen Yazılım Firmalarına Doungle İle Birlikte Sunulan Bir Çözümdür


 • HDS PLAKA TANIMA SİSTEMİ

  SİTE VERSİYONU

  Yüksek performansla çalışan ve gelişmiş özelliklere sahip HDS Plaka Tanıma Sistemi farklı projelerin tüm ihtiyaçlarına çözüm sağlamak amacı ile geliştirildi. Sıradan plaka okuma sistemlerinin aksine 40 dereceye kadar açıda net bir okuma yapabilen HDS Plaka Tanıma Sistemleri aynı zamanda kolay kullanıcı dostu tasarımı ile ağa bağlı farklı bilgisayarlardan kontrol edilebiliyor. Üstelik site, blok, daire ve otopark yönetim sistemine ve bariyer kontrol özelliğine de sahip.

  • Araç geçişi esnasında özel PTS Kamerası ile plaka görüntüsü merkezi sisteme gönderilir.
  • Araç sisteme kayıtlı ise otoparklara giriş çıkış yaparken bariyerler otomatik olarak açılır.
  • Geçiş yapan tüm araçlara ait bilgiler merkezi ekrandan canlı olarak takip edilir.
  • Araç geçişlerine ait bilgiler, merkezi yazılım üzerinden istendiği zaman raporlanabilir.

  HDS Plaka Tanıma Sistemi, tek bariyerli sistemlerden onlarca otoparkı ve girişi olan uygulamalara kadar tüm ihtiyaçlara cevap verir.

  Plaka Tanıma Sistemi ile farklı Lokasyon veya şehirlerdeki projelerinizi tek platformdan merkezi olarak yönetebilirsiniz.

  ABONE YÖNETİMİ

  Sistem kameranın görüş alanı içerisine giren tüm araçların plakasını otomatik olarak okur ve milisaniyeler içerisinde abone olup olmadığını sorgular; araç abone ise ve bölgede geçiş izni var ise otomatik bariyer açılarak aracın otoparka girişi sağlanır. Otomatik geçiş izni verilen araç bilgileri ve araç plakası, araç sahibinin bilgileri ile birlikte sisteme girilir. Şahıs, daire yada firma bilgileri sisteme tanımlandıktan sonra otoparka giriş yapacağı bütün araçları sisteme dahil edilerek, kaç adet araç izni olduğu belirtilir. Bu sayede sitede her daire sakinine ait birden fazla araç plakası girilir, fakat aynı anda kaç adet araç park izni varsa o kadar aracı giriş yapar.

  MİSAFİR ARAÇ KONTROLÜ

  Misafir araç girişi olan otoparklarda izinsiz girişlerin yapılamaması ve park etmek isteyen araçların ne amaçla hangi daireyi, kişiyi veya firmayı ziyaret edeceği bilgilerini girmenize yarar daha sonra bu bilgilerin raporlarını da alabilirsiniz.

  YASAKLAMA / KARA LİSTE

  Otoparka girişini istemediğiniz yâda giriş yapmak istediğinde uyarı (sesli, görsel) vermesini istediğiniz araç plakaları sisteme tanıtılabilir. Belirlediğiniz araçlar otoparkınızın giriş kapısına yaklaştığında sistem otomatik olarak uyarı verir.

  GİRİŞ / ÇIKIŞ KONTROLÜ

  Tüm otopark giriş/çıkış noktaları kontrol altına alınır. Otoparka giriş ve çıkış yapan her aracın fotoğraf, plaka, giriş/çıkış zamanı, misafir araçların nereye, ne amaçla ve ne zaman ziyarete geldiği sistem tarafından kayıt altına alınarak yıl, ay, gün bazlı veri tabanında saklanır ve gerektiği durumlarda çok ayrıntılı raporlar verilir. Raporlar yazıcıdan çıktı alınabilir ve resimli PDF, Word, excel formatlarında arşivlenebilir.

  KULLANICI YETKİLENDİRME

  Sistem kullanıcı bazlı çalışır her operatör/güvenlik görevlisi kendi kullanıcı adı ve şifresi ile nöbet saatlerinde sistemi açar olay ve sebeplerin hangi görevli nöbetinde ve ne zaman ortaya çıktığı sistemden görülebilir. Abone/Otomatik Geçiş, Kara liste Plaka tanımlamaları gibi özel işlemler sistem yöneticisi tarafında gerçekleştirilir.

  GEÇİŞ YETKİLERİ

  Tanımlı Araç   : Kayıtlı araçlar herhangi bir kısıtlama, yetki veya limit kontrolüne takılmadan giriş yapabilir. Bariyer otomatik olarak açılır ve araç geçiş yapar.

  Tanımsız Araç : Kayıtlı olmayan bir aracın geçiş yapmak istemesi durumunda bariyer açılmaz. İstenirse aracın ziyaretçi olarak geçişine izin verilebilir. Ziyaretçi girişinde aracın geldiği blok ve daire seçilerek kayıt altına alınır.

  Ziyaretçi Girişi            : Daha önce ziyaretçi olarak giriş yapmış bir aracın ziyarete geldiği dairenin bilgileri de ekranda görülür. Bariyer açılmaz. Operatör aracı misafir olarak içeri alabilir.

  Ziyaretçi Çıkışı            : Otoparka ziyaretçi olarak alınmış araçlar çıkarken bariyer otomatik olarak açılır.

  Otopark Dolu  : Aracın giriş yapmak istediği otopark dolu ise bariyer açılmaz.

  Pasif Araç       : Abone veya araçlar pasif yapılmış veya abonelik süresi dolmuş olabilir. Bu durumdaki araç otoparka giriş yapmak isterse bariyer açılmaz ve aracın geçişine izin verilmez.

  Kısıtlamalı Araç: Kısıtlama atanmış araçların geçişi sırasında bariyer açılmaz ve aracın geçişine izin verilmez.

  Yetkisiz Araç   : Bir abone, aracıyla yetkisi olmayan bir otoparka giriş yapmak isterse bariyer açılmaz ve aracın geçişine izin verilmez.

  Daire Limiti Yetersiz: Abonenin dairesine tanımlı otopark limitini doluysa ek araç girişinde alarm üretir ve bariyer açılmaz.

  Kara Liste        : Kara listedeki bir aracın geçiş yapmak istemesi durumunda bariyer açılmaz ve aracın geçişine izin verilmez.

  Otopark Limit Yetersiz: Abonenin giriş yapmak istediği otopark limiti dolmuş ve abone başka bir aracıyla otoparka giriş yapmak isterse bariyer açılmaz.

  RAPORLAMA

  Araç giriş/çıkış bilgileri, abone/otomatik geçiş, misafir araçlar, fotoğraf ve plakaları ile beraber raporlanabilir ve bu bilgiler istenildiği zaman plaka, tarih gibi sorgulama yöntemleri ile bilgileri istenildiği saatte otomatik olarak E-mail ile istediğiniz mail adreslerine fotoğrafları ile beraber gönderebilir, rapor listelerini PDF, EXCEL, WORD formatlarında alabilirsiniz.

  Örnek Raporlar

  Plaka Tanıma Abone Kayıt Raporu

  Plaka Tanıma Abone Geçiş Raporu Resimli

  Plaka Tanıma Abone Geçiş Raporu Resimsiz

  Plaka Tanıma Tanımsız Araç Geçiş Raporu Resimli

  Plaka Tanıma Tanımsız Araç Geçiş Raporu Resimsiz

  Plaka Tanıma Ziyaretçi Geçiş Raporu Resimli

  Plaka Tanıma Ziyaretçi Raporu Resimsiz

  Plaka Tanıma Kara Liste Raporu Resimli

  Plaka Tanıma Kara Liste Raporu Resimsiz

  Plaka Tanıma Kullanıcı Log Raporu

  Plaka Tanıma İçerdeki Araç Raporu

  Plaka Tanıma Dışarıdaki Araç Raporu

  PLAKA TANIMA SİSTEMİNİN FAYDALARI

  • Giriş / bekleme / çıkış sürelerini azaltır
  • Trafik sıkışıklığını önler
  • Giriş ve çıkışlar da güvenliği sağlar
  • Giriş kartları, araç etiketleri, uzaktan kumanda vs. kullanım ihtiyacı ortadan kaldırır
  • İşletim maliyeti yoktur
  • Sistem kamerasından geçen araç bilgileri kayıt edilmektedir. (Plaka, tarih, saat, geçtiği kapı)
  • Gerektiğinde bariyer ve buna benzer geçiş kontrol sistemleri ile entegre edilir.
  • Sisteme kayıtlı olan araç, geçiş noktasına yaklaştığında, bariyer otomatik olarak araç geçişine olanak tanır. (Sisteme kayıtlı olmayan ve geçiş yetkisi kısıtlanan araçlar için bariyer devreye girmez)
  • Yasaklı bir araç sistemden geçtiğinde operatöre otomatik olarak görüntülü ve sesli olarak uyarı verir.
  • Çeşitli rapor, sorgulama ve analizlerin alınmasını sağlar.
  • Kullanıcı yetkilendirmesi yapılabilir. Operatör kendisine ait kullanıcı adı ve şifresi ile sistemi çalıştırır

   

  PLAKA TANIMA SİSTEMİ EKRAN ARAYÜZLERİ

  PLAKA TANIMA SİSTEMİ ANA EKRANI

   

  PLAKA TANIMA ABONE KAYIT EKRANI

   

  PLAKA TANIMA GEÇİŞ GRUBU TANIMLAMA

   

  PLAKA TANIMA SİSTEMİ BLOK TANIMLAMA

   

  PLAKA TANIMA SİSTEMİ KULLANICI TANIMLAMA

   

  PLAKA TANIMA KAMERA TANIMLAMA

   

  PLAKA TANIMA ÖZEL PARAMETRE AYARLARI

   

  PLAKA TANIMA LED TABELA AYARLARI

   

  PLAKA TANIMA ÖZEL AYARLAR

   

  PLAKA TANIMA ABONE GEÇİŞ RAPORU

   

  PLAKA TANIMA TANIMSIZ ARAÇ RAPORU

   

  PLAKA TANIMA KARA LİSTE UYARI EKRANI

   

  PLAKA TANIMA KARA LİSTE RAPORU

   

  PLAKA TANIMA ZİYARETÇİ KAYIT EKRANI

   

  PLAKA TANIMA ZİYARETÇİ RAPORU

   

  PLAKA TANIMA UZAKTAN YARDIM İSTEME

Plaka Tanıma Sistemi Hakkında

Her teknolojik sistemde olduğu gibi plaka tanıma sistemi alımı yapmadan önce de göz önünde bulundurulması gereken bazı temel hususlar vardır. Öncelikle plaka tanıma sisteminin kullanılacağı ortamın özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Ortamın analizi yapıldıktan sonra bu ortama en uygun plaka tanıma sistemine karar verilebilir.

Plaka tanıma sistemlerinin seçimi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken konu; “plaka tanıma sistemleri” ve “plaka tanıması yapabilen kameralar” aynı özellikleri taşımaz. Bu yüzden bu kavramları iyi bilmek, plaka tanıma sistemi seçimi için faydalı olacaktır.

Temel olarak bir plaka tanıma sisteminin amacı, plaka tanıması işlemini farklı koşullar altında gerçekleştirebilmesidir. Örneğin en iyi plaka tanıma sistemi, plaka tanıma işlemini farklı uzaklıklardan, farklı hızda hareket eden araçlardan, farklı aydınlanma seviyesine ait ortamlarda gerçekleştirebiliyor olmalıdır. Ayrıca bu sistemler aynı anda birden fazla plaka tanımlayabilme kapasitesine de sahiptir. Bunlardan farklı olarak, bazı güvenlik kameraları sonradan eklenen yazılım ve donanımlarla “plaka tanımaması yapabilen kamera” biçimine dönüştürülebilmektedir. Fakat bu tip kameralardan çok büyük performanslar beklenmemelidir.

Sonradan değiştirilmiş kamera sistemleri, plaka tanıma sistemlerine göre daha ucuz olmasına karşın, karanlıkta çalışamama, hızlı araçlarda plaka okuyamama veya birden fazla aracın plakasını tanımlayamama gibi sorunlara sahip olabilir. Fiyatlarından dolayı küçük mekanlar için tercih sebebi olan bu kameralar kullanıcıları zaman zaman yarı yolda bırakabilir.

Plaka Tanıma Sistemi Seçiminde Takip Edilmesi Gereken 10 Adım
Eğer bir noktada plaka takibi yapılacaksa, o amaca uygun geliştirilmiş bir sistemin kurulması kullanıcının fiyat ve performans açısından tatmin olmasını sağlayacaktır. Şimdi bir plaka sistemi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken kilit noktaları nelerdir, biraz da onlardan bahsedelim.

 

1) Bütçe Dostu
Herhangi bir ürünün alımı sırasında ilk göze çarpan nokta o ürünün fiyatıdır. Tabi ki her kullanıcı en uygun fiyatı en kaliteli ürünü elde etmeyi hedefler. Bu noktada şu uyarıyı mutlaka yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Plaka tanıma sistemleri üst seviye güvenlik sistemleri arasındadır. Ayrıca oldukça hızlı çalışan ve ortam şartlarıyla mücadele eden sistemler oldukları için iyi bir donanıma ve detaylı bir yazılıma ihtiyaç duyarlar. Bu sebeptendir ki, en iyi plaka tanıma sistemini kurmak istiyorsanız, bu konuda yapacağınız harcama hususunda belirli bir plaka tanıma sistemi fiyatı sınırın altına düşmemelisiniz. En ucuz plaka tanıma sistemi ürünleri için arama yaparken “plaka tanıması yapabilen güvenlik kameraları” ile karıştırılabilirler. Ürününüzün iyi olmasını diliyorsanız ve beklentileriniz yüksekse, bu konuda ayıracağınız bütçe de bu doğrultuda olmalıdır.

 

2) Veritabanı
Bir plaka tanıma sisteminin görevi plakaların tanıması ve bu plaka bilgilerinin kaydedilmesidir. Bu şekilde belirli bir bölgeye giren araçlara ait plaka bilgileri, eğer kullanılmışsa araç altı kontrol sonuçları, araca ait görüntüler, giriş ve çıkış bilgileri gibi veriler bir veri tabanında toplanabilmelidir. Bu sayede eğer girmesi istenmeyen yasaklı araçlar, daha önce şüpheli olarak belirtilmiş veya çalıntı olduğu bildirilmiş araçlar var ise bu veri tabanı yardımı ile bulunabilmelidir. Plaka tanıma sisteminin ortak bir veri tabanına sahip olması, güvenlik derecesini yükseltmektedir. Ayrıca şüpheli bir durumunda güvenlik görevlilerine otomatik bilgilendirme yapabiliyor olması da veri tabanının sağladığı faydalardan biridir. Bu sebeplerden plaka tanıma sistemlerinin bir veri tabanına bağlı olması oldukça önemlidir.

3) Görüntü Kalitesi
Plaka tanıma sistemlerinin araçlara ait edindiği verileri veri tabanına eklemesinin yanı sıra bu verilerin anlaşılabilir ve doğru olması da oldukça önemlidir. Örneğin görüntü çözünürlüğünün iyi olmadığı bir kamera ile yeterince yakın olmayan bir mesafeden plaka tanıması yapılmaya çalışıldığında doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu durumda hatalı güvenlik alarmları verilebilir veya aracın takibinde sıkıntı yaşanabilir. Hataların önüne geçmek için kameraların yeterli çözünürlükte ve görüntü formatlarının işlenebilir olması gerekir. Analog SD (Standard definition), IP türleri plaka tanıma sistemlerinde genel olarak kullanılan görüntü formatlarıdır. Bu kameralar farklı çözünürlük opsiyonlarıyla kullanıcıya sunulabilmektedir.

 

4) Görüntü Alma Mesafesi ve Açısı
Bir plaka tanıma sistemi seçilirken, o sistemin kurulacağı bölge mesafeleri ve kurulum açıları kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü belirli bir açıdan daha yetersiz olarak elde edilen görüntüler, hemen hemen kullanılmaz bir durumda olacaktır ve sistem bu plakaları tanımlayamayacaktır. Ortalama bir kurulumdan bahsedersek, plaka tanıma sistemi yatayda 15 derece, dikeyde ise 30 dereceyi geçmeyecek şekilde monte edilmelidir. Bu açıları elde etmek için plaka tanıma sisteminin uzak mesafelere monte edilmesi gerekebilir. Bu durumda da kameranın görüş mesafesinin ve çözünürlüğünün yeterli olması gerekir. Kamera montajı değerlendirilirken açılar ve kamera görüş mesafeleri kesinlikle iyi hesaplanmalıdır, aksi takdirde alınan görüntüler sistem açısından bir şey ifade etmeyecektir.

 

5) Kamera Aydınlatması
Plaka tanımlaması yaparken karşılaşılan sorunlardan bahsederken ortam aydınlatmasının önemine de değinmek gerekir. Bir plakanın doğru olarak tanımlanması için, plakanın yeterince aydınlatılarak kamera tarafından görülmesi ve plaka üzerinde bulunan plakaya ait olmayan marka, telefon numarası gibi unsurların elimine edilmesi gerekir. Plaka üzerine düşen ışığın ve plakanın aydınlanma miktarının bağlı olduğu bazı etmenleri sıralayacak olursak, ortam ışığı, ıslak veya pürüzsüz yüzeylerden yansıyan ışıkların plaka üzerine düşmesi, plaka renklerinin yeterince belirgin olmaması gibi etmenler, plakanın aydınlanmasını etkileyebilir. Ayrıca hızlı hareket eden araçların plakalarından kameraya ulaşan görüntülerin yeterli olması için güçlü bir şekilde aydınlatılmaları gerekebilir. Aydınlatmanın yapılamadığı, ışıktan yoksun bölgelerde ise normal aydınlatma araçları dışında kızıl ötesi kameralar kullanılarak bu işlem gerçekleştirilmelidir. Gördüğümüz gibi plaka aydınlatması ortam koşullarına bağlı olan önemli bir unsurdur. Bu yüzden ortam analizinin iyi yapılması ve ortam koşullarına uygun olarak seçilen kameralar ile kurulum sağlanması önemlidir.

6) Araç Hızına Uygunluk ve Frame
Bir plaka tanıma sistemi, plaka tanımasını yapmadan önce takibi yapılacak aracın birden fazla görüntüsünü alır ve işlenmek üzere ara birime ulaştırır. Bildiğimiz gibi hareket eden nesnelerin görüntülerini elde etmek istediğimizde bulanık görüntüler meydana gelir. Bu durumda görüntü üzerinde iyileştirmelerin yapılması gerekir. Görüntü iyileştirmelerinin yapılabilmesi için hareket eden nesnelere ait birden fazla görüntüye ihtiyaç duyulur. Yalnız araç hızla hareket ettiği için kameranın görüntü alma hızının da araç hızına oranla yüksek olması gerekir. Hareket halindeki araçlar için minimum 15fps (saniye başına alınan görüntü) kameraların kullanılması uygundur. Daha yavaş veya durmakta olan araçların plaka tanımalarının yapılması için minimum 5fps özellikli kameralar yeterli performansı sağlayabilmektedir.

 

7) Kamera Görüş Açısı ve Eş Çalışma Kapasitesi
Almak istediğiniz plaka tanıma sistemini çok şeritli giriş ve çıkışlara sahip noktalarda kullanacaksanız, plaka tanıma sisteminizin görüş açısını ve aynı anda kaç adet plaka tanıması yapabileceğini kontrol etmeniz gerekir. Daha küçük alanlar için üretilen plaka tanıma sistemleri aynı anda birden fazla plaka tanıma gibi özelliklere sahip olmamakla birlikte görüş açıları da dardır. Fiyatları dolayısı ile kullanıcıyı yanıltacak olacak bu sistemler, geniş kontrol noktaları için kullanışlı değildir. Bu sebeple kamera kapasitesi mutlaka kontrol edilmelidir.

8) Hava Koşullarına Dayanıklılık
Teknolojik cihazların hava, nem ve ısı gibi etmenlerden yoğun miktarda etkilendiğini biliyoruz. İyi bir cihaz üretimi yapılırken bu koşullar göz önünde bulundurulur ve en dayanıklı ve güvenli şekilde üretilmeye çalışılır. Plaka tanıma sistemlerinin dış mekânlarda yer aldığını da göz önünde bulundurarak su, toz, yağmur, rüzgâr ve kar gibi doğal etkilere maruz kalma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bir plaka tanıma sistemi alımı yaparken, bu tip çevresel etmenlere karşı ne kadar dayanıklı oldukları sorgulanmalıdır.

 

9) Saldırganlara Karşı Koruma
Plaka tanıma sistemleri hırsızlık, kaçakçılık gibi durumlarda kullanılan yüksek güvenlik önlemlerinden biridir. Bu sebepten saldırgan kişiler tarafından ilk etapta ortadan kaldırılmak istenmeleri oldukça normaldir. Plaka tanıma sistemini bu kişilerden ve saldırgan tutumlarından korumak için kameraların yeterince dayanıklı ve saldırılara karşı korumalı malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Çok ciddi saldırılara maruz kalmayacağı bilinse dahi, kameranın donanımsal olarak dayanıklı olması her açıdan önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

 

10) Sistemin Bakım ve Onarım Gereksinimleri
Zaman içerisinde plaka tanıma sistemleri donanımsal olarak bakıma ve onarıma ihtiyaç duyabilir. Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi, dış ortamlardan gelebilecek bozucu ve yıkıcı etmenlerin sebep olduğu arızalar, mümkün ise tamir edilebilmelidir. Bu noktada ürünün satışını yapan firma veya birim teknik servis sağlıyor mu, bu konuda nasıl bir fiyatlandırma yapılmakta, ürüne ait garanti süresi ne kadardır gibi sorular cevaplandırılmalıdır. Ürününüzü almadan önce bu ürünün ileri dönemlerde ölçümleme ihtiyaçlarının olup olmayacağını sorgulamanızı, arıza durumunda teknik desteği nasıl alabileceğinizi ve hangi sürede bu desteğe ulaşabileceğinize dikkat etmeniz de sizleri faydasına olacaktır. Plaka tanıma sistemleri; güvenlik açısından üretilmiş, oldukça hızlı, güvenilir ve yararlı sistemler olmasına karşın her elektronik sistemde olabilecek aksaklıklara veya dikkat edilmesi gereken noktaları sahiptir. Bu noktaları ve hususları 10 madde ile açıklamaya çalıştık. Yine de bir plaka tanıma sistemi alımı yapacağınız sırada bu 10 madde haricinde firmanızın yapacağı detaylı açıklamaları da göz önünde bulundurmakta fayda var. Daha ayrıntılı bilgi için iletişime geçiniz.

Bu ürüne ait döküman bulunmamaktadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: