Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 11 No: 1684 Okmeydanı / Şişli / İSTANBUL

Otopark Dolu – Boş Sistemi Yönetim Yazılımı (HDS406DB)

Otopark Dolu – Boş Sistemi Yönetim Yazılımı (HDS406DB)

Dolu – Boş Sistemi Yönetim Yazılımı Genellikle İş Merkezleri Otoparkları, Ticari Otoparklar, AVM Otoparkları, Havaalanı Otoparkları, Toplu Konut Otoparkları, Kamu Binaları Otoparkları ve benzeri kapalı ve çok katlı otoparklarda kullanılmaktadır. Bu sistemler, sürücülerin hızlı bir şekilde park yeri bulmalarını sağlayarak otopark içerisindeki trafiği azaltmayı, dışarıdan gelen araçları boş katlara yönlendirmeyi ve boş katlarda aydınlatma tasarrufu sağlamayı amaçlar.

AYS (Otopark Araç Yönlendirme Sistemi) veya diğer bilinen adıyla Dolu-Boş Sistemi, ana kontrol paneli veya slave kontrol paneline bağlı olarak çalışır. Bu sistemler, otopark yönetimini kolaylaştırırken sürücülere daha iyi bir park deneyimi sunar.


OTOPARK YÖNLENDİRME YAZILIMI

Yönetim; Dört Seviyedir; süper yönetici, yönetici, operatör, kullanıcı

Alarm; Sistem kendi kendini sürekli test ederek anormal bir durumda bakım ve arıza alarmı üretir.

Bir araç normalden daha uzun süre park ederse alarm bildirir.

Otomatik Veri Toplama; Yönetim bilgisayarı otopark alanlarında park halindeki araçların otomatik olarak verilerini toplar ve hızlı bir şekilde analiz eder.

Yapılandırma Şeması; Yapılandırma şemasında farklı renk ile mevcut otopark bilgileri ayrımı araç park zamanı, aracın tipi işaretlenerek elektronik haritada gösterilir.

Akıllı Rehberlik; Yardımcı ayar fonksiyonu, Trafik akışına göre otomatik veya manuel geçiş, belirli park alanlarına belirlenen saatlerde acil yönlendirme.

Araç Parkı için Rezervasyon; İstenilen araç park yerlerine rezervasyon yapmak.

Yazılım İşletim Sistemi; VB. Net Platformu’na dayalı İstikrarlı ve güvenli Microsoft SQL Server veri tabanları

Günümüzde özellikle sayıları hızla artan büyük alışveriş merkezleri ve havalimanları her gün daha fazla tüketiciyi ve yolcuyu kendilerine çekmektedir. Öte yandan AVM’ lerin karşılaştıkları en büyük problem otopark alanlarında oluşan yoğun araç trafiği ve artan bekleme süreleridir.

Otopark alanlarının boyutlarının büyük, araç kapasitelerinin fazla oluşu, müşterilerin dakikalarca uygun park yeri arayışı içerisinde boş yere yakıt harcamalarına ve vakit kaybetmelerine sebep olmaktadır. Bunun yanında park yeri arama sırasında yaşanan stres, alışveriş için AVM’ lere gelen ziyaretçileri olumsuz etkilemektedir.

HDS Otopark Yönlendirme Sistemi, araç park yerlerinin üzerlerine yerleştirilen özel Ultrasonik dedektörler sayesinde, park alanında araç olup olmadığını algılayarak merkezi sistem yazılımına geri bildirim yapar. Aynı zamanda sensörlerin yanında bulunan LED lambalar eğer araç var ise veya rezervasyon yapıldıysa kırmızı, boş ise yeşil renkte yanarak, park yeri arayan sürücüleri kolayca yönlendirir. Bunun dışında otoparkın çeşitli noktalara konumlandırılan grafik ve nümerik saha panelleri, katlarda ve koridorlardaki araç sayısı hakkında sürücülere anlık olarak bilgi aktararak, park arama sürelerini en aza indirir.

HDS Otopark Yönlendirme Sistemi sayesinde otoparka giriş yapan sürücüler mümkün olan en kısa sürede yorulmadan ve stres yaşamadan mevcut park alanlarına yönlendirilirler. Park alanı içerisinde trafik sıkışıklığı olmaz, bekleme kuyrukları yaşanmaz. Sürücüler mevcut park alanlara doğrudan yönlendirildikleri için boş yere park yeri aramakla zaman kaybetmez ve yakıt harcamazlar.

Aynı zamanda araçların tüm hareketleri ve konumları sensörler sayesinde algılanıp otopark yazılımına denetlenmek ve raporlanmak üzere aktarılır. Operatörler bu sayede anlık olarak otoparktaki araç miktarını ve konumunu kolayca izleyebilir, günlük, haftalık, aylık ve yıllık istatistiksel raporlama yaparak, otopark alanının genel verimliliğini ölçümleyebilirler. Bu tür veriler tüketici davranışlarını çözümleme açısından özellikle AVM ve benzeri işletmeler
için hayati önem taşımaktadır.

HDS Otopark Yönlendirme Sistem Bileşenleri

 • Araç Algılama Dedektörleri
 • LED Göstergeler
 • Otopark Yönlendirme Yazılımı
 • Bilgilendirici Paneller
 • Hareketli Araçlar İçin Geçit Sensörleri
 • Kontrol Ekipmanları
 • Kurulum Aksesuarları

HDS Otopark Yönlendirme Sistemi, Yönlendirme, Boşaltma, Acil Yaya Çıkışı ve Bilgi Modlarına sahiptir.

 • Yönlendirme Modu, araçları en kısa sürede boş park yerlerine yönlendirir.
 • Boşaltma Modu, araç çıkışının girişten yoğun olduğu zamanlarda araçları çıkışlara yönlendirir.
 • Acil Yaya Çıkış Modu, deprem ve yangın durumları algılanınca ekranlarda acil yaya çıkış kapıları gösterilir.
 • Bilgi Modu, yönlendirme fonksiyonu ile zaman paylaşımlı olarak yönlendirme ekranlarında saat, tarih ve mesaj gösterilir.

Her katta röle kontrolü ile giriş-çıkış bariyerleri, havalandırma ya da ışıkların kontrol edilmesini sağlar. Otopark Yönlendirme Sistemi araç park yerlerinin sürekli olarak takibini yaptığından, araç bulunmayan otopark bölümlerindeki havalandırma ve ışıkları otomatik olarak söndürülerek önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Hava Kalite Takip Sistemi ile otopark içerisindeki havanın kalitesini, VOC, LPG ve CO seviyelerini, sıcaklık ve nem oranlarını ölçerek kontrol yazılımı üzerindeki kat planlarında anında gösterebilir. Ölçüm değerlerine sınır değerler konularak tehlike durumları algılanabilir ve eğer atanmış bir röle var ise havalandırma ya da bariyerlerin çalışması otomatik olarak sağlanabilir. Alarm durumlarında sistemi Acil Yaya Çıkış Moduna alabilir.

Deprem Algılama Sistemi ile orta ve üstü şiddetindeki depremler algılanarak ya da mevcut yangın algılama sistemlerine entegre edilerek sistemi Acil Yaya Çıkış Moduna geçirilir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: