Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 11 No: 1684 Okmeydanı / Şişli / İSTANBUL

Plaka Tanıma Yazılımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Plaka Tanıma Sistemi Nedir?

Plaka tanıma sistemi, görüntü işleme ve makine öğrenmesi teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş, araç plakalarını otomatik olarak tanıyıp kaydedebilen bir teknolojidir. Bu sistemler, kamera veya video kayıtlarından elde edilen görüntüler üzerinde sürekli analizler yaparak araçları ve plakalarını tespit eder.

Plaka Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistem, video akışından alınan her kare üzerinde görüntü işleme teknolojisi kullanarak analiz yapar. Araç bulunmazsa, süreç bir sonraki kareye geçer. Araç tespit edildiğinde, makine öğrenmesi algoritmaları devreye girerek plakayı tanımaya çalışır. Bu algoritmalar, büyük veri setleri ile eğitilmiş yapay sinir ağlarından faydalanır, böylece tanıma başarısı artırılır.

Plaka Tanıma Sistemini Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazılımın Bit Derinliği: Yazılımınızın 64-bit olup olmadığını kontrol edin. 64-bit yazılımlar, 32-bit yazılımlara kıyasla daha yüksek performans sunar. Yazılımı çalıştırıp görev yöneticisinde yazılımın yanında (32 Bit) yazıyorsa bu yazılım 32 bit olarak derlenmiştir. Kesinlikle tavsiye edilmez.

Referanslar,  Satıcının daha önce yapmış olduğu işlerden referans isteyin, hatta çalışan bir yer varsa gidin ve işleyişi gözlerinizle görün. Ucuz aldığınız ürünler destek gerektirir can sıkıcı durumlar getirebilir.

Ekipmanlar, Yazılımın kullanıldığı ekipmanlar yazılımın kararlı çalışması ile doğru orantılıdır. 

Harici modül kullanılarak yapılmış elektronik cihazlar, en büyük düşmanınız olabilir.
Burada karşılaştırma videomuza bir göz atın, demek istediğimizi anlayacaksınız.

HDS Otomasyon kendi bünyesindeki mühendisleri ile sektördeki tüm yazılım ve ekipmanlarını geliştiren tek firmadır.


Lisanslama, Satıcıdan Lisansınızı USB Dongle olmasını taahüt edin. Dongle size ebediyen verilmiş bir lisans anahtarıdır. Bilgisayarınız çökse bile ekstra lisans bedelleri ödemenizin önüne geçin.
Bugün dünyada tek işi Dongle Üretmek olan firmalar dahi varken HDS Otomasyon Kendi bünyesinde Dongle’ını üreten tek yazılım ve arge hizmeti sunan bir firmadır.
Kriptoloji, Yazılım, Donanım alanında edindiği tüm bilgi birikim ve deneyimlerinin izini ürünlerine yansıtmaktadır.


İşlemci Seçimi: Görüntü işleme yazılımlarının sorunsuz çalışması için yüksek performanslı işlemciler önemlidir. Intel’in 10, 11, 12 nesil K serisi işlemciler, bu tür uygulamalar için idealdir. K serisi işlemciler, entegre GPU’ya sahip olduğu için ekran kartına bağımlılığı azaltır ve işlemci kaynaklarını daha verimli kullanır. Tavsiyemiz Her zaman “K” Serisi bir işlemci olacaktır. (K ile KF aynı seri değildir)

Depolama ve Veri Yönetimi: Araç ve plaka görüntüleri, özel sıkıştırma algoritmaları kullanılarak saklanır. Sistem, disk alanı kritik seviyelere düştüğünde otomatik olarak eski verileri silerek yer açar. Bu yüzden, yeterli depolama kapasitesine ve etkin veri yönetimine sahip sistemler tercih edilmelidir.

Görüntü Kalitesi ve Çözünürlüğü: Yüksek çözünürlük her zaman daha iyi sonuçlar anlamına gelmez. Sistemler genellikle 720P çözünürlükte optimize edilmiştir. Plaka tanıma başarısı, daha çok kameranın konumu, plakanın durumu ve çevresel faktörlere bağlıdır.

Plaka Tanıma Sistemi, Gece ve Gündüz Çalışma Koşullarında Nasıl Farklılık Gösterir?

Sistemler, gece ve gündüz farklı çalışacak şekilde özel olarak yapılandırılır. Gündüzleri renkli, geceleri ise siyah beyaz görüntü almak üzere ayarlanır. Kameranın shutter ayarlarının doğru yapılması, plakaların net bir şekilde okunabilmesi için kritik öneme sahiptir.

Yazar: Hasan ATMACA

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: